Taksówkarze Warszawiakom

11 lipca br. taksówkarze oddali krew dla Warszawiaków. Pod Dworcem Centralnym przez 4 godziny stał ambulans do pobierania krwi. Udało nam się zebrać około 10l. tego życiodajnego płynu. Udział w akcji wzięli taksówkarze jeżdżący w różnych korporacjach oraz taksówkarze niezrzeszeni. Pomogli nam także mieszkańcy stolicy. Pomocy udzieliło nam większość korporacji warszawskich informując o akcji poprzez swoje systemy łączności, za co bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że w kolejnych akcjach weźmie udział jeszcze więcej koleżanek i kolegów. Postaramy się o nich jeszcze lepiej poinformować. Wszystkim, którzy przyjechali ogromnie dziękujemy w imieniu własnym oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

dzisiaj 002

Niestety przy organizacji tej akcji nie obyło się bez problemów. Pierwotnie planowaliśmy przeprowadzić zbiórkę krwi na terenie Lotniska im. Chopina. Prowadziliśmy rozmowy z PPL. Niestety cały czas byliśmy zwodzeni. Albo nie było wiadomo z kim uzgadniać kwestie ustawienia ambulansu, albo osoby decyzyjnej właśnie nie było w pracy. Jednocześnie z oddawaniem krwi chcieliśmy przeprowadzić akcję ulotkową zachęcająca do korzystania z warszawskich taksówek. Na koniec okazało się, że akcji ulotkowej nie możemy przeprowadzić, ponieważ będziemy zachęcali do korzystania z „innych licencjonowanych taksówek”, a akcja oddawania krwi nie może się odbyć, bo nie. Widocznie PPL zna inny rodzaj licencjonowanych taksówek, niż licencjonowane taksówki. Wiem, masło maślane, ale takie pismo otrzymaliśmy od PPL. Może chodzi o chronienie „klepaków”? O olbrzymiej niechęci Portów do wyeliminowania tego procederu kilkakrotnie pisała Gazeta Wyborcza. Innego wytłumaczenia nie znajdujemy.

A akcja krwiodawstwa to nie w stylu PPL. Po co pomóc, skoro można przeszkodzić.

Na całe szczęście Zarząd Warszawy miał inne spojrzenie na nasze propozycje. Dzięki wstawiennictwu wiceprezydenta Michała Olszewskiego, a mimo obstrukcji kilku urzędników, udało nam się w bardzo krótkim czasie uzyskać niezbędne pozwolenia. Chciałem bardzo podziękować Panu Prezydentowi Olszewskiemu oraz pracownikom Wydziału Pasa Drogowego ZDM za udzieloną pomoc.

Podsumowując: mimo początkowych problemów i dzięki pomocy wielu osób i firm udało się zebrać krew dla Warszawy. I to jest najważniejsze.

 

Przewodniczący

ZZT „Warszawski Taksówkarz”

Jarosław Iglikowski